Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
Nudizm / Naturalizm

 

Nudizm / Naturalizm

Nudizm / Naturalizm, seksüel bir anlam taşımadan insanların vücutlarından utanmadan çıplak bir şekilde bir şekilde dolaşabilmesinin kavramlaşmış halidir. Her ne kadar Nudizmin / Naturalizmin yeni bir kavram yeni bulunmuş bir felsefe olduğu düşünülse de durum aslında tam tersidir.Nudizmin / Naturalizmin kökleri eskiçağlara kadar uzanır. Eskiçağlarda insanlar uzun süre giysilere ihtiyaç duymadan çırılçıplak dolaştılar. Soğuktan korunmak için bez parçalarını üstlerine örtmeleriyle başlayan giysi ve giyinme ihtiyacı belki de nudizmin / naturalizmin unutulmaya başlamasının ilk sebeplerinden biridir.

Tahmin edilenin ötesinde korunma amaçlı örtünmeyle başlayan giyinme ve giysi ihtiyacı çok geçmeden büyük bir hızla giysi çeşitlerinin artışıyla insanlar arasındaki sınıf statü farklılıklarını da yansıtır hale geldi. Günümüzde artan markalarla renk ve model çeşitliliğiyle bu sınıfsal farklılıkların kendisini fazlasıyla hissettirmesinin yanı sıra yemek içmek kadar temel ihtiyaçlardan biriymiş gibi algılanmasına yol açtı.

Giyebileceklerimizin markası rengi modeli bu kadar önemli olmayı sürdürdükçe çıplak dolaşmanın ayıp günah tahrik edici olduğu düşüncesi fazlasıyla yaygınlaştı. Giyebileceğimiz bu kadar çok çeşit giysi varken, giyinmemeyi seçmek çıplaklığı tercih etmek ancak sapkınlıktan teşhircilikten veya cinselliğe düşkünlükten olmalı gibi bir yargıya varıldı ve bu her şeyde olduğu gibi topluma ve insanlara da kabul ettirildi.

Alışkanlıkların, doğru diye kabul ettiklerimizin veya ettirilenlerin yıkılması her ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Nudizm ve naturalizm konusunda da doğduğumuz anı düşünmek hiç de fena bir başlangıç olmayabilir.

Dünyaya ilk geldiğimiz anda çırılçıplak olduğumuzu düşünürsek sonrasında da çıplak olmanın doğal bir durum olduğu kabul edebiliriz. En masum saf kirlenmemişlerin bebekler olduklarını hepimiz düşünürüz. Bebeklerin ilk doğdukları andaki çıplaklılığı da aslında bu düşüncelerimizin temelidir biz her ne kadar farkında olmasak da.

Çıplaklığı nudizmi / naturalizmi veya nudistleri/ naturalistleri yargısız infaza maruz burakmadan önce belki de düşünmeliyiz. Giysi ve giyinmeyle gelen sınıf ve statü farklılıkları mı yoksa doğallık ve kendimizle bedenimizle barış halinde olmak mı bizi/ bizleri özümüze yakınlaştırır?

GREENSEA