Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
Cinsel Hayat

 

50 Yaşından Sonra Seksle İlgili Gerçekler

 

Popüler medyanın ortaya koyduğu görüntülerden bakınca cinselliğin sadece 20 li yaşlar için olduğunu düşünebilirsiniz. Hiç de öyle değildir.

Popüler medyanın ortaya koyduğu görüntülerden bakınca cinselliğin sadece 20’li yaşlar için olduğunu düşünebilirsiniz. Hiç de öyle değildir. Orta yaş ve sonrasında seks karmaşa ve yanlış bilgilerle dolu bir konudur. İşte en yaygın efsaneler ve 50’den sonra seks.

 

Efsane: Belli bir yaştan sonra, insanların sekse pek ilgisi kalmaz.

Gerçek: Cinsellikte bir yaş sınırı yoktur ama 50 yaş ve üstü kişiler için, cinsel tatmin genç çiflerde olduğundan daha çok ilişkinin toplam kalitesine bağlıdır. Bir anketin bildirdiğine göre, düzenli cinsel ilişkiye giren 60 yaş ve üstü kişilerde, erkeklerin %74’ü ve kadınların %70’i seks yaşamlarını 40’lı yaşlarında olduğundan daha tatmin edici buluyorlar.

 

Efsane: Erkek yaşlandıkça, ereksiyon olma yeteneğini kaybeder.

Gerçek: Yaşlanmanın kendi, sertleşme bozukluğunun nedeni değildir. Ama düşen hormon seviyeleri bazı değişiklikler başlatır. Erkek erekte olmak için daha fazla fiziksel uyarıma ihtiyaç duyabilir ve ereksiyonu genç olduğundaki kadar sert olmayabilir ama seks daha keyifsiz değildir. 25 yaşında bir erkek ikinci ereksiyonunu boşalmadan 15 dakika sonra yaşayabilir; 50 yaşındaki bir erkeğinse birkaç saate ihtiyacı olabilir.

 

Efsane: Kadının orta yaş ve sonrasında sekse ilgisinin azaltmasından duygusal ve psikolojik faktörler sorumludur.

Gerçek: Fiziksel faktörler daha da büyük bir rol oynayabilir. Menopozdaki hormonal değişiklikler bir kadının cinsel tepkisini etkileyebilir. Düşük östrojen seviyeleri vajinal kuruluğa neden olup seks sırasında rahatsızlığa yol açabilir. Bazı kadınlardaysa, düşük testosteron seviyeleri enerjinin azaltması ve cinsel dürtünün zayıflaması anlamına gelebilir. Başka kadınlar, testosteronun östrojen ve progesterona oranının armasına kısmen bağlı olarak menopozdan sonra sekse ilgilerinin arttığını keşfedebilirler.

 

Efsane: Kadın yaşlandıkça orgazm olma yeteneğini kaybeder.

Gerçek: Birçok kadın menopozdan sonra cinsel tatminlerinin arttığını keşfeder, buna daha sık veya daha yoğun orgazmlar da dahil.

 

Efsane: Mastürbasyon, partnerle seksten keyif alma yeteneğinizi azaltır.

Gerçek: Mastürbasyon, ister partnerle ister partnersiz cinsel tatmini artırabilir. Kadınlarda, vajinal dokuları nemli tutar ve hormon seviyelerini yükseltir, bu da cinsel dürtüyü besler. Erkeklerde, sertleşme tepkisini korumaya yardımcı olur.

 

Efsane: Bir erkeğin ereksiyon olma yeteneksizliği muhtemelen duygusal bir sorunun sonucudur.

Gerçek: Aslında fiziksel nedenler, örneğin dolaşım sorunları, prostat bozuklukları  ve reçeteli ilaçlarla ilişkili yan etkiler sertleşme zorluklarının %85’inden sorumludur.

 

Efsane: Düzenli seks yapmayan orta yaşlı veya daha ileri yaştaki çiftler sekse veya birbirlerine ilgisini kaybederler.

Gerçek: Yaşlı çiftler düzenli seks yapmadıklarında bunun nedeni genelde partnerlerden birinde bir hastalık veya sakatlık olmasıdır.

 

Elbette, seksin yaşlandığınızda tam olarak aynı kalmayacağı doğrudur. Ama meydana gelen bütün değişiklikler olumsuz değildir. Bir kadın menopozu geçip gebelik hakkında endişelenmez olduğunda birçok çift seks yapmayı daha kolay bulur ve dört gözle bekler. Hem, emekli olmuş veya sadece part time çalışan partnerlerin birbirlerine, sevişmenin yanı sıra paylaşılan etkinlikleri yapmaya daha fazla zamanı ve enerjisi olur.

 

Orta yaşta, vücudunuzu ve partnerinizin vücudunu daha yakından tanırsınız ve neyse ki nelerden keyif aldığınızı nasıl ifade edeceğinizi keşfetmiş olursunuz. Muhtemelen cinsel engellemelerinizi dağıttınız ve cinsel özgüvenle deneyim her ikiniz için de daha iyi sonuçlanıyordur. Aynı şekilde önemli olarak, seks duygusal açıdan daha tatmin edici olabilir çünkü artık hormonlar tarafından daha az ve sizi seven biriyle kendinizi paylaşma arzusuyla daha çok yönlendirilir. 65 yaşından sonra seks daha az olur ama her zamankinden daha memnuniyet verici olduğunu keşfedebilirsiniz.

  Cinsel Hayat