Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
Gebelik

 

Gebelik nedir?

 

Gebelik, bir kadının içinde bir cenini taşıdığı süreci tanımlamak için kullanılan terimdir. Çoğu durumda fetus uterus içinde büyür.

Hamilelik, son menstrüasyon döneminden doğum gününe kadar yaklaşık 40 hafta sürer veya 9 aydan biraz fazla sürer. Gebelik üç trimestere bölünmüştür. Her üç aylık dönemdeki önemli olaylar aşağıda açıklanmaktadır.

Birinci Trimester (Hafta 1 ila Hafta 12)

Gebeliğe yol açan olaylar, spermin yumurtalık tarafından üretilen yumurta içerisine girdiği anlayışla başlar. Zigot (gübrelenmiş yumurta) daha sonra kadının fallop tüpünden uterusa gider ve burada uterus duvarına kendini yerleştirir. Zigot yumurta ve spermden oluşan bir hücre kümesinden oluşur. Bu hücreler fetus ve plasentayı oluştururlar. Plasenta fetusa besin maddeleri ve oksijen sağlar.

İkinci Trimester (Hafta 13 - 28)

  • 16 haftalık ve bazen 12 haftanın başlarında bir kadın tipik olarak bebeğinin cinsiyetini öğrenebilir. Kas dokusu, kemik ve deri oluşmuştur.

  • 20. haftada bir kadın hareket hissetmeye başlayabilir.

  • 24 haftada ayak izleri ve parmak izleri oluştu ve fetus uyudu ve düzenli olarak uyanıyor.

  • NICHD Yenidoğan Araştırma Ağı'ndan yapılan araştırmaya göre, 28 haftada doğan bebeklerin hayatta kalma oranı% 92 iken şu an doğan bebeklerin solunum ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunları da yaşayacak.

Üçüncü Üç Aylık Dönem (Hafta 29'dan Hafta 40'a)

  • 32. haftada, kemik yumuşaktır ancak neredeyse tamamen oluşur ve gözler açılabilir ve kapanabilir.

  • 37 haftadan önce doğan bebekler preterm olarak kabul edilir. Bu çocuklar, gelişimsel gecikmeler, görme ve işitme sorunları ve serebral felci gibi sorunlar için yüksek risk altında. Dimes Mart ayına göre preterm doğumların% 70'i 34 ve 36 hafta arasında gerçekleşir; bunlar geç preterm doğumlardır.

  • Hamileliğin 37 ve 38üncü haftalarında doğan bebekler (daha önce tam süreli olarak düşünülmüş) artık "erken dönem" olarak düşünülür. Bu bebekler 39. haftada veya sonrasında doğan ve şu anda tam terim olarak kabul edilen bebeklerden daha fazla sağlık riski ile karşı karşıyadır.

  • Hamileliğin 39 veya 40. haftasında doğan bebekler tam süreli olarak kabul edilir. Tam dönem bebeklerin, daha önce doğmuş bebeklerden daha iyi sağlık sonuçları var ya da bazı durumlarda bu periyodun ilerleyen dönemi .. Bu nedenle, anne ve bebek sağlıklıysa, bebeğin akciğerlerini vermek için 39 hafta ya da sonrasında teslim edilmesi en iyisidir , Beyin ve karaciğer zamanı tamamen gelişir.

  • 41 hafta - 41 hafta ve 6 gün doğan bebekler geç dönem olarak kabul edilir.

  • 42 hafta ve daha sonrasında doğan bebeklerin dönem sonları kabul edilir.