Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI VE TEDAVİSİ

 

CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI VE TEDAVİSİ

 

Ağrılı cinsel birleşme, tibbi terminolojide "disparoni" olarak geçer; yani sevişme sırası son derece rahat olmasına rağmen, ilişkide birleşme sırasında kişinin ağrı hissetmesi durumudur.

Yüzeysel ya da derin olarak olabilir.

Yüzeysel disparoniler genelde vajinal kökenli ya da "vulva" dediğimiz dış genital kökendir.

Bir takım enfeksiyonlar yüzeyel disparoniye sebebiyet verebilir. Bu enfeksiyonlar arasında en sık görünenleri genital herpes, HPV enfeksiyonları, onun haricinde vajinanın mantar enfeksiyonları, "bakteriyel vajinosis" adı verdiğimiz bakteriyel enfeksiyonlar, trichomonas enfeksiyonları, üreplasma, chlamidia enfeksiyonları da ilişki sırasında ağrı hissetmesine sebebiyet verebilir.

Aynı zamanda vajinismusa da sebebiyet verebilen "vestibulit sendromunda" da ilişki oldukça ağrılıdır.

Derin disparonide ise problem daha iç kısımdadır; yani rahim, yumurtalık ve tüplerdedir. Burada da en sık olarak rahimden köken alan myomları, yumurtalık kistlerini, rahim, yumurtalık iltihabı "pelvik enflamatuar hastalıkları" düşünürüz.

Özellikle endometriosis durumunda rahim dışında (batın içinde) yapışkanlıklar gözlenmektedir ve bu da disparoninin yani ağrılı cinsel birleşmenin en büyük sebeplerinden birisidir.

Özellikle menopoz döneminde ve kadınların emzirme dönemlerinde vajinal kuruluk kadınlarda oluşabilir. Vajinal kuruluk da önemli bir disparoni sebebidir. Eğer bu tür durumlarda östrojen takviyesi gerekiyorsa östrojen takviyesi yapılır. Östrojen eksikliği yoksa cinsel hazda bir eksiklik olabilir, o konuda terapi verilebilir kişiye. Aynı zamanda "lubrikan" dediğimiz bir takım kayganlaştırıcı vajinal ajanların kullanımı da cinsel ilişki sırasında kolaylık sağlayacaktır.