Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
Klitoris

 

Klitoris nedir?

 

Klitoris, kadınlarda vajinanın üstünde bulunan dış dudakların iç üst kısmında yerleşmiş erektil cinsel organ. Erkek penisinin benzeridir. Ancak penisteki gibi idrar kanalı yoktur. İdrar kanalı klitorisle vajina deliği arasında ayrı olarak yer almaktadır.

Bilinen üç işlevinden biri cinsel haz vermektir. Üzerinde penisteki sinir sonlanmalarının iki katı kadar, ortalama 4000 tane sinir ucu vardır. Bu rakam tüm organlardaki sinir hücresi sonlanmasından fazladır.

Klitoris de uyarılınca penis gibi sertleşmektedir.

Klitoris, Vajinaın tepe noktasında olduğundan, Yunanca 'küçük tepe' anlamındaki kleitoris kelimesinden türemiştir. Klitoris, dış dudağın içinde, iç dudağın üzerinde yer alır.

Klitorisin boyutları kişiden kişiye göre değişebilir. klitorisin boyutları 4-8 santim arasında olabilir. Klitoris boyutu büyüdükçe sinir uçları da artar.

Penisin boyu için geçerli olan kural burada da geçerlidir. Klitorisin boyutunun büyük olması daha çok haz manasına gelmez.

Klitoris de penisdeki gibi uyarıldığında içi kanla dolar, büyür ve sertleşir. Bu değişim çıplak gözle görülebilir. El, parmak veya dille dokunulduğunda uyarılır, sinirlerle beyne ulaştırılır ve beyin hazza dönüştürür.

Klitorisin cinsel haz verme işlevinden başka 2 işlevi daha vardır.

İkinci işlev, Cinsel ilişki anında sertleşereK idrar deliğini kapatarak bakterilerin idrar torbasına geçişini engellemek.

Üçüncü işlev ise ters V şeklindeki aşağı, kasıklara uzanan kollarının da sertleşmesiyle vajina kanalını gerip, penis başının kolayca girmesine yardımcı olmaktadır.