Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
ORGAZM OLAMAMA

ORGAZM OLAMAMA

Cinsel ilişki sırasında hazzın doruk noktasına çıkmasıyla birlikte vajinanın, rahmin ve tüplerin istemsiz kasılmasıyla ilgili bir süreçtir orgazm olma. Orgazm olma yaklaşık 3-5 saniye kadar sürer ve kadınlarda hem ruhsal hem fiziksel anlamda bir rahatlamayla kendisini gösterir. Orgazm fonksiyonu kadınlarda özgüven açısından önemli bir işlevdir.

Anorgazmi orgazm olamama durumudur.

Kadınlarda anorgazmi iki şekilde kendisini gösterebilir. Koital anorgazmi yada vajinal anorgazmi dediğimiz ilişki sırasında orgazmın gerçekleşememesi birde kilitoral anorgazmi dediğimiz hiçbir şekilde kilitorisin dışarıdan uyarısıyla da orgazmın gerçekleşememe durumudur.

Orgazm problemi yaşayan bayanlar da öncelikle basit bir jinekolojik değerlendirme yapılmaktadır. Orgazmın olmasını engelleyecek herhangi bir fizyolojik yada patolojik neden var mı yok mu ortaya konmalıdır. Cinsel ilişkide ağrı sorunları da kadınlarda orgazm problemlerine neden olabilir. Yine vajinada kuruluk olması, ıslanmanın yeterince olmaması ve bir takım kasılmaların olması da cinsel haz problemlerine ve anorgazmiye neden olmaktadır.

Anorgazminin yani orgazm olamamanın probleminin en fazla nedeni psikolojikdir, çocukluk çağında alınan mesajlar, eğitimler, çocukluk ve ergenlik döneminde tacizler, eşe karşı duyarsızlık olması, eşe karşı özgüvensizlik olması önemli sebepler arasında yer almaktadır. Otokontrolünü bırakamama yani kişinin kendi kontrolünü bırakma korkusu da orgazm olma sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle mükemmeliyetçi, idealist kişilerde anorgazmi sık olarak gözükmektedir.

Anorgazmi doğru cinsel terapilerle, bilişsel, davranışsal terapilerle kesin olarak tedavi edilebilen bir cinsel işlev sorundur. Çünkü orgazm sorunu yaşayan kadınlar hem sosyal hayatlarında kendilerine karşı oldukça özgüvensiz hissetmekte hem de partnerlerine karşı oldukça yetersiz görmektedirler. Orgazm fonksiyonu doğru tedavi tekniğiyle öğretildikten sonra hayatlarında yepyeni bir başlangıç yapan kadınlar oldukça mutlu ve rahat bir şekilde evliliklerine yada ilişkilerine devam edebilmektedirler.