Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
Selülit

Selülit

Uyluklarımda selülitten nasıl kurtulabilirim?

Selülit cildin altındaki bağ dokusu düzensiz modellerinden kaynaklanır ve küçük peteklerin kompartmanlarında oluşan yağ (yağlı) doku deriye nüfuz eder, selülitin dimpleleşmesine neden olur. Selüliti olan kişilerin, bağ dokusu farklı desenlere sahip olmadıklarına ve erkeklerin bu kalıba kadınlardan daha az sahip olma eğiliminde oldukları gösterildi. Selülit, doğrudan aşırı kilo fonksiyonu değil, yağ dokusu ve bağ dokusu biçiminde genetik bir farklılık oluşturmaktadır. Aslında, selülit, aşırı kilolu olup olmadıklarını insanlara etkiler. Biyokimyasal olarak, selülit diğer yağlardan daha farklı davranmaz ve selülitten sağlık riski yoktur (bazı kanıtlar alt ekstremite yağının diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu olduğunu düşündürür).

Hızlı Kılavuz Selülit Gerçekleri ve Tedavi Seçenekleri

 

Selülit nedir?

Selülit terimi, bazı insanların kalçalarına, kalçalarına ve kalçalarına sahip deri küçülmüş görünümünü ifade eder. Selülit, kadınlarda erkeklerden daha çok yaygındır çünkü yağ, kas ve bağ dokusu dağılımındaki farklılıklar erkek ve kadın ciltlerinde bulunur. Selülitin topaklığı, derinin altındaki bağ dokularına iten ve çarpıtan yağ birikintilerinden kaynaklanır ve cildin görünümünde karakteristik değişikliklere neden olur. Selülit tıbbi olarak ödematöz fibrosklerotik pannikülopati (EFP) olarak adlandırılmıştır.

Selülit, selülitli olarak bilinen durumla ilişkili değildir. Bu durum, alttaki derinin ve dokuların yayılım gösteren bir bakteri enfeksiyonu veya iltihabıdır.

Selülite neyin sebebi nedir?

Selülitin gölgeli görünümü normal bir varyant olarak kabul edilebilir - birçok mükemmel normal insanın göründüğü bir yol. Kalıtım, cilt kalınlığı, cinsiyet, vücut yağ miktarı ve dağılımı ve yaş tümü selülitin mevcut veya görülebilirliğini etkiler. Selülitin cildi demirleyen fibröz doku kordonlarının büzülmesi veya kısalması nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Selülit kadınlarda erkeklerden daha yaygın iken erkekler de etkilenebilir. Selülit, tüm dünyada yaşayan tüm ırkların insanları arasında oluşur. Kadınların hormonları bu dağılım modeline katkıda bulunmakla birlikte, selülit hormon tedavisi ile tedavi edilemez.

Selülit için risk faktörleri nelerdir?

Selülit, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Bir aile öyküsü olması selülitin başka bir risk faktörüdür. Gebelik ve aktif olmayan bir yaşam tarzı selüliti geliştirme riskini artırabilir.

Selülit semptomları ve bulguları neler?

Selülit cildi kirletir ve ete yumrulu bir görünüm verir. Selülit deriye "portakal kabuğu" görünümüne neden olabilir. Genellikle kalçalarda, kalçalarda ve karında bulunur. Bazen göğüslerde, üst kollarda veya karnında ortaya çıkar. Hafif selülitle, cilt sıkışmadığı sürece dimpling belirgin değildir.

Doktorlar selüliti nasıl teşhis edip değerlendiriyorlar?

Selülit tipik olarak kozmetik bir problem olarak düşünülür. Selülitin karakteristik görünümü, durumun varlığını doğrulamak için yeterlidir. Selülit için teşhis testi bulunmamaktadır.

Hangi uzmanlar selüliti tedavi ediyor?

Selülit kozmetik bir sorun olarak kabul edildiğinden estetik doktorlar, plastik cerrahlar ve bazı dermatologlar da dahil olmak üzere selülit için bazı tedaviler sunabilir