Cinsel Hayat

www.cinselhayat.org

Anasayfa Yazılar
Cinsel Hayat. Hayatımızın vazgeçilmez bir kısmı. Bilmemiz gerekenler. Yanlış bildiklerimiz. Hepsi www.cinselhayat.org da
Sütyen nedir

Sütyen nedir?

Göğüsleri dik tutup dolgun göstermek için kullanılan, saten, dantel vb. kumaşlardan yapılan kadın iç çamaşırına Sütyen denir.

Sutyen, kadınlar tarafından göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmakta kullanılan giyecek. Genelde iç çamaşırı sayılmakla beraber özellikle giyenin vücut hatlarını belirlemesi nedeniyle temel bir giyecek olarak da nitelendirilmektedir. 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında geliştirilerek korsenin yerini almıştır. Dünyanın hemen her yerinde üst vücut parçası için en yaygın kullanılan iç çamaşırıdır. sütyen günlük aktiviteler sırasında göğüsleri biçimlendirmek ve desteklemek için kullanılır spor sütyeni gibi özel sütyenler egzersiz sırasında fazladan destek saplamak amacı ile tasarlanmıştır. Kimi kullanıcılar sütyen kullanmanın göğüsleri ileriki yaşamda sarkmadan koruyacağına inanmaktadır.

Sütyen Tarihi Tarihçesi icadı

Kadınlar eski zamanlardan beri göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmak için çeşitli giyecekler kullanmışlardır. MÖ. 7. yüzyıla ait bazı Minos resimlerinde bazı kadın atletlerin modern sütyen benzeri kıyafetler giydiği görülmektedir. 16.yy sonrasında varlıklı kadınların iç giyiminde yaygın kıyafet göğüsleri yukarı kaldıran Korse olmuştur. 19yy. sonlarında desinatörler korseyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışmışlardır: alt vücut için daraltıcı kuşak tarzı korseler ve üst vücut için göğüsleri omuza asan cihazlar. 1930'lara değin yaygın üretime geçmemesine rağmen modern sütyeni daha fazla andıran giyecekler 20.yy başlarında ortaya çıkmıştır. Bu dönem sonrasında sutyen korsenin yerini almış ve üretim ve satışı ile milyon dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. zaman içinde sütyen fonksiyonellik kadar bir moda unsuru haline de gelmiştir.

Sütyen

Göğüsleri forma sokmak ve iyi taşıyabilmek için öncelikle çok iyi bir sütyene ihtiyaç vardır. Dantelli veya incecik askılı olanlar gerçekten çok hoş ve albenili; ama onları özel durumlara saklamak da fayda var. Sütyen seçerken ihtiyaçlarınızı ve sağlığınızı göz önünde bulundurun. Spor yapıyorsanız, titreşim ve zıplamalarda göğüslerinizin sallanmasını önleyecek koruyucu ve sıkı bir sütyen takmalısınız. Günlük olarak ise, çok sıkı ve göğüsleri baskı altına alan sütyenler kullanmayın. İdeal olan, göğüslerinize tam oturan, pamuklu kumaştan yapılmış sütyenlerdir; pamuklu kumaşlar derinin nefes almasına yardımcı olur.

Sütyen ölçünüz iki değerden oluşur. Beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğüyle ilgilidir. Genelde meme büyüklüğü ile beden orantılı olduğundan, her model için ayrı cuplar üretilmez.

Sütyen ölçüleri - Sütyen Numaraları

Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.

Örneğin çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sütyen 80 beden olmalıdır. Sütyen bedenleri 5 cm’lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

Meme Altı çevresi

Meme Altı çevresi

Sütyen bedeni

70 cm. ve altı

70

71-75 cm.arası

75

76-80 cm. arası

80

81-85 cm.arası

85

86-90 cm arası

90

91-95 cm.arası

95

96-100 cm. arası

100

Sütyen cup (bone) ölçüsünü bulmak.

Mezuranızı yine sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü verir.

Fark

Cup ölçüsü

6.5 cm’den küçükse

A

6.5-13 cm. arası

B

14 - 19.5 cm. arası

C

19.5-26 cm. arası

D

26 cm’den büyükse

DD

 

Örneğin meme altı çevrenizin 73 cm, meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sütyen ölçünüz 75B’dir. Eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu B cup ölçüsünü kullanmaktadır.

Bütün sütyenler cup bedenli üretilmez demiştik. B normal cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sütyenler genellikle B cup olarak üretilir, eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu B cup ölçüsünü kullanmaktadır.

İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da stringler ve body şeklinde tek parça olanları standart beden ölçüleri ile sınıflanırlar. Yani S ( small ), M ( medium ), L ( large ) ya da 36, 38, 40, 42 gibi.

Sayısal beden

Harfsel beden

34, 36

S

38, 40

M

42, 44

L